Baltymų nauda

Mūsų organizme yra trys pagrindiniai makroelemtų tipai, kuriuos visi puikiai žinome, tai – riebalai, angliavandeniai ir baltymai.

Dažnai galite išgirsti, kad baltymai – tai pagrindinė mūsų organizmo statybinė medžiaga. Karkasas ant kurio laikosi kaulai, raumenys ir visas mūsų kūnas.

Baltymai – tai aminorūgštys, organiniai junginiai, palaikantys visų kūno audinių augimą ir gyvybingumą. Įskaitant raumenis, sausgysles, kraujagysles, oda, net plaukai ir akys yra sudaryti iš baltymų.

Skirtingai nei angliavandenių ar riebalų, mūsų organizmas baltymų nekaupia. Vadinasi turime įtraukti į savo kasdienę mitybą produktų kurie jų turi.

Baltymai naudingi sveikatai nes:

Stiprina imuninę sistemą- jie stimuliuoja baltuosius kraujo kūnelius ir tokiu būdu padeda organizmui kovoti su infekcijomis;

Augina ir padeda palaikyti raumenų masę, kai vartojant baltymus atliekame tam tikrus pasipriešinimo pratimus;

Padeda numesti svorio – baltyminiai produktai ilgam suteikia sotumo jausmą, o juos virškinant sunaudojama daugiau kalorijų nei virškinant riebalus su angliavandeniais;

Baltymai padeda išlaikyti sveiką ir stangrią odą – jie dalyvauja organizmo audinių augimo ir atsinaujinimo procesuose;

Palaiko tinkamą augimą ir vystymąsi – ypač vaikystėje, paauglystėje ir nėštumo laikotarpiu;

Prisideda prie hormone reguliavimo – ypatingai paauglystėje;

Padeda virškinti maistą – baltymai sudaro fermentus, kurie padeda maistą paversti energija;

Baltymų galime rasti tiek augaliniame, tiek ir gyvūliniame maiste.

Turbūt nerastume žmogaus kuris nežinot, kad kiaušiniai yra didžiausias baltymų šaltinis. Tačiau vien jais juk nesimaitinsime… Baltymų gausu ir žuvyje, varškėje, vištienoje, sojoje, pupelėse, žirniuose, riešutuose ir kai kuriuose kituose produktuose.