Gerosios bakterijos (probiotikai) vaikams ir suaugusiems

Gerosios bakterijos, vadinamieji probiotikai, yra mikroorganizmai, gyvenantys mūsų žarnyne ir užtikrinantys sveiką žarnyno mikroflorą. Žalingi įpročiai, prasta mityba, stresas, imuninės sistemos sutrikimai, ligos ir dėl jų vartojami vaistai (dažniausiai antibiotikai) sutrikdo gerųjų bakterijų pusiausvyrą žarnyne ir jų sumažėja. Siekiant vėl jaustis gerai, sustiprinti imunitetą ir atstatyti mikrofloros balansą į mitybą įtraukiama ne tik daugiau fermentuotų maisto produktų, supermaisto, bet ir pasitelkiami maisto papildai – gerosios bakterijos.

Probiotikų-nauda-organizmui-žarnynui

Probiotikų nauda organizmui

Ištirta, jog probiotikų įtraukimas į sveiką mitybą ne tik teigiamai veikia žarnyno sveikatą ir padeda virškinti, bet turi ir daugiau naudų mūsų organizmui:

  • Turi antibakterinių bei antivirusinių savybių  – slopina  blogųjų bakterijų dauginimąsi ir skatina natūralių antikūnų gamybą;
  • Padeda gydant diarėją, kitus virškinimo sutrikimus (rekomenduojami sporobiotikai);
  • Gali pagerinti psichinės sveikatos būklę,sumažinti stresą (rekomenduojami psichobiotikai);
  • Mažina odos ar maisto alergijos simptomus, gerina odos būklę;
  • Padeda reguliuoti kraujo spaudimą, mažina cholesterolio kiekį;
  • Stiprina imuninę sistemą;
  • Mažina uždegiminius procesus;
  • Pagerina polifenolių absorbciją ir padidina jų oksidacinį poveikį. 

 Atminkite, jog gerosios bakterijos negali būti vartojamos kaip maisto pakaitalas, tad pirmiausia svarbu sveikai maitintis, o probiotikus vartoti kaip maisto papildą. 

Geriausi probiotikai mūsų organizmui – kokie jie?

Labai dažnai įvairūs preparatai įvardijami kaip probiotikai, nors produkto sudėtyje nėra nurodyta, kokios gerosios bakterijos jį sudaro. Naudingiausi ir geriausi probiotikai mūsų organizmui yra tie, kuriuose yra didžiausia gerųjų bakterijų koncentracija. Štai svarbiausiais probiotikais laikomos bifidobakterijos ir laktobacilos.

Bifidobakterijos

Bifidobakterijos dalyvauja pieno rūgšties gamyboje ir sudaro specialią rūgštinę terpę, kurioje žūsta dauguma patogeninių (virusų, bakterijų, grybų) mikrooganizmų. Bifidobakterijos itin teigiamai veikia virškinimąjį traktą, gydo funkcinius žarnyno sutrikimus. Be to, vartojant gerąsias bakterijas, turtingas bifidobakterijų, organizmas saugomas ir nuo navikinių procesų, kadangi pastarosios turi antioksidacinį poveikį. Bifidobakterijos svarbu vaidmenį atlieka ir vaikų gyvenime, nes tai vienos pagrindinių bakterijų gyvenimo pradžioje.

Laktobacilos

Laktobacilos taip pat sudaro rūgštinę terpę (laktozę bei kitus cukrus paverčia į pieno rūgštį) ir savo ruožtu slopina patogeninių mikroorganizmų augimą. Laktobacilos stiprina žarnyno atsparumą, esant infekcijai atkuria pažeistą žarnų gleivinę, iš esmės stiprina virškinamąjį traktą. Laktobacilos ypatingai svarbios moterų organizmui, nes užkerta kelią bakterinės vaginozės, pienligės atsiradimui ir palaiko normalią lytinių takų florą.

bifidobakterijos-laktobakterijos

Probiotikai suaugusiems 

https://manomantra.com/vitaminai-ir-maisto-papildai/lyl-biotic-gerosios-bakterijos/

Ar žinojote, jog probiotikai suaugusiems rekomenduojami vartoti profilaktiškai ir reguliariai, o ne tik geriant antibiotikus, taip siekiant sumažinti jų pašalinį poveikį? Reguliariai vartodami jums tinkančius maisto papildus ir probiotikus, rūpinsitės savo organizmo mikroflora, stiprinsite organizmą, lengviau įsisavinsite vitaminus ir mineralus. Ypač rekomenduojama probiotikus su laktobakterijomis profilaktiškai vartoti moterims, siekiant išvengti jau prieš tai aptartų ginekologinių problemų, diskomforto makštyje.

Tam, kad gerosios bakterijos turėtų naudos mūsų organizmui, vartojamame preparate gyvybingų gerųjų bakterijų turi būti bent jau 10 milijonų kolonijas sudarančių vienetų. Pavyzdžiui, LYL Biotic Gerosios Bakterijos suaugusiems savo sudėtyje turi net 28 milijardus gerųjų bakterijų. Be to, šie probiotikai/prebiotikai* yra vienas iš retų rinkoje esančių produktų be jokių priedų – dirbtinių dažiklių, laktozės ar glitimo, konservantų, druskos ar mielių, alergenų, sunkiųjų metalų ar GMO.

*Probiotikai yra gerosios žarnyno bakterijos, o štai prebiotikai bakterijų neturi. Prebiotikai yra maistinė tų bakterijų medžiaga ir padeda joms greičiau prisitaikyti žarnyne.

Probiotikai vaikams ir kūdikiams

https://manomantra.com/vitaminai-ir-maisto-papildai/lyl-gerosios-bakterijos-vaikams/

Pagrindinė sveiko kūdikio žarnyno mikrofloros dalis – bifidobakterijos, nuo kurių priklauso ne tik normali kūdikio žar­nyno mikroflora, bet ir tolesnė vaiko sveikata. Kai suprastėja kūdikio ar vaiko apetitas, neauga svoris, sutrinka žarnyno veikla, dažniausiai patvirtinamas bakterijų pusiausvyros sutrikimas – disbakteriozė, kuri gali sukelti rimtų sveikatos pasekmių. 

Siekiant užtikrinti gerųjų bakterijų balansą žarnyne, kūdikiams ir vaikams taip pat rekomenduojamos gerosios bakterijos, kurių sudėtyje gausu ne tik bifidobakterijų, bet ir kitų, augančiam organizmui reikalingų bakterijų. Gerosios bakterijos vaikams LYL BIOTIC Baby Drops yra vienintelis probiotikas Lietuvoje, turintis tokią plačią bakterijų įvairovę – jį sudaro 11 skirtingų tipų mikroorganizmų, iš viso net 1 milijardas gyvųjų bakterijų. Probiotikai vaikams ir kūdikiams reikalingi ne tik profilaktikai, bet ir vitaminų, fermentų sintezei, geresniam jų pasisavinimui, sveikam žarnynui, žarnyno mikrobiotos funkcijoms, geram virškinimui užtikrinti. 

Gerosios-bakterijo-probiotikai-vaikams-kūdikiams-suaugusiems

Patarimai, renkantis ir vartojant probiotikus

Kaip išsirinkti probiotikus?

Vieni probiotikai vartojami kaip vaistai ir skiriami tam tikrų konkrečių negalavimų gydymui, pavyzdžiui, viduriavimui, vėmimui malšinti, kiti – profilaktikai, organizmui sustiprinti. Kadangi probiotikus sudaro skirtingos bakterijos ir jų koncentracija, todėl nusprendę savo ar vaikučių mitybą praturtinti gerosiomis bakterijomis, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, kurie geriausiai patars, kokia ir kokių probiotikų dozė yra reikalinga.

Kokius probiotikus rinktis – kapsulėmis, milteliais, o gal suspensiją?

Gerosios bakterijos suaugusiems dažniausiai pateikiamos kapsulėmis ar tabletėmis, štai vaikams rekomenduojama rinktis miltelius arba supsenciją, kad būtų lengviau vartoti.

Kaip vartoti probiotikus?

Dažniausiai probiotikus rekomenduojama vartoti 3–4 savaitės, o tada daryti pertrauką, nebent jūsų gydytojas nurodė kitaip.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis probiotikus?

Svarbu atkreipti dėmesį, kad pasirinktas probiotikas būtų kompleksinis ir į produkto sudėtį įeitų keletas ar net keliolika probiotinių kultūrų, iš kurių svarbiausios – lakto ir bifido bakterijos.