Skrandžio rūgštingumas: aukšto ir žemo rūgštingumo skirtumai ir poveikis organizmui

Skrandžio rūgštingumas yra svarbus virškinimo procesų veiksnys, kuris padeda virškinti maistą ir apsaugo nuo infekcijų. Skrandyje esanti druskos rūgštis (HCl) sukuria tinkamą terpę aktyvuotis virškinimo fermentams. Tačiau šis rūgštingumo lygis gali būti per didelis arba per mažas, o tai sukelia įvairius sveikatos sutrikimus.

 

Kodėl reikalingos skrandžio rūgštys?

Skrandžio rūgštys skaido baltymus į amino rūgštis ir kitas maistines medžiagas, kurios reikalingos kūnui.

Skrandžio rūgštys stimuliuoja kasą ir plonąją žarną išskirti virškinimo fermentus ir tulžį, kurie būtini tolimesniam suvalgytų angliavandenių, baltymų ir riebalų skaidymui.

Sunaikindamos patogenines bakterijas ir mieles, esančias maiste, skrandžio rūgštys apsaugo nuo įvairių susirgimų.

 

O jeigu skrandžio rūgštingumas per aukštas

Aukštas skrandžio rūgštingumas (hiperchlorhidrija) pasireiškia, kai skrandyje gaminasi per daug druskos rūgšties. Tai dažnai sukelia deginimo pojūtį, vadinamą rėmeniu, bei rūgšties refliuksą. Refliuksas yra būklė, kai rūgštis pakyla į stemplę ir dirgina jos gleivinę, sukeldama diskomfortą – deginimą ar net skausmą.

 

Simptomai

Pagrindiniai padidėjusio rūgštingumo simptomai yra:

– Rėmuo

– Pilvo skausmas po valgio

– Rūgštus skonis burnoje

– Refliuksas ar raugėjimas

Jeigu šie simptomai ignoruojami, ilgainiui gali atsirasti rimtesnių sveikatos problemų, tokių kaip stemplės uždegimas ar skrandžio opos. Dažnai ši būklė gydoma vaistais, kurie mažina rūgštingumą arba neutralizuoja druskos rūgštį.

Kitas pasirinkimas padėti sau su natūraliais maisto papildais. Tokiais kaip džemas helicon, mastika dervos kapsulės, gerosios bakterijos.

https://manomantra.com/vitaminai-ir-maisto-papildai/helicon/

https://manomantra.com/mastiha/naturali-mastiha-100-90-kapsuliu-po-350-mg/

https://manomantra.com/vitaminai-ir-maisto-papildai/lyl-biotic-gerosios-bakterijos/

 

Aukšto rūgštingumo priežastys

Viena iš pagrindinių aukšto skrandžio rūgštingumo priežasčių yra stresas, netinkama mityba kaip:

menkavertis greitas maistas, per daug cukraus, angliavandenių, riebus, rūkytas ar aštrus maistas bei rūkymas ir alkoholio vartojimas. Cinko ir B grupės vitaminų trūkumas.

Taip pat dažnai šią būklę sukelia tam tikri vaistai, pavyzdžiui, priešuždegiminiai nesteroidiniai  vaistai.

 

Žemas skrandžio rūgštingumas

Priešingai nei hiperchlorhidrija, žemas skrandžio rūgštingumas (hipochlorhidrija) reiškia, kad druskos rūgšties gaminasi nepakankamai. O rūgštis yra būtina patogeninių bakterijų naikinimui ir baltymų virškinimui.

Tai gali sukelti virškinimo sutrikimus, suprastinti baltimų pasisavinimą, padidinti kortizolio kiekį, ko pasekoje didėja cukraus kiekis kraujyje. Galų gale išeikvojami antinkščiai, o tai iššaukia priešlaikinį senėjimą.

Plius esant mažam skrandžio rūgštingumui silpnėja imunitetas, prastai pasisavinami ir žymiai greičiau išeikvojami jau esami mineralai.

 

Simptomai

Žemo rūgštingumo simptomai yra:

– Dujų kaupimasis iškart po valgio

– Geležies trūkumas

– Plaukų slinkimas

– Sausa oda

– Chroniška kandida

– Aknė

– Dažnas raugėjimas

– Blogas maisto virškinimas

– Virškinimo trakto infekcijos

– Lėtinis nuovargis

– Depresija

– Osteoporozė

 

Žemo rūgštingumo priežastys

Hipovitaminozės, senėjimas, stresas ir lėtinės ligos, tokios kaip gastritas, gali sumažinti rūgšties gamybą skrandyje. Tokiais atvejais gali prireikti papildomų virškinimo fermentų ar specialių vaistų.

Taip pat galima rinktis maisto papildus tokius kaip: obuolių sidro atas, druskos rūgštis, virškinimo fermentai, džemas helicon, mastika kapsulės, gerosios bakterijos. Cinkas ir magnis.

 

Išvada

Skrandžio rūgštingumas turi svarbų vaidmenį virškinimo procesuose ir bendroje sveikatoje. Tiek per didelis, tiek per mažas rūgštingumas gali sukelti rimtas sveikatos problemas.

Taigi pajutus išvardintus simptomus reikėtų kreiptis į gydytoją arba sveikatos specialistą.